7.8 C
Skopje
Wednesday, December 7, 2022

Анархисти упаднаа во дворот на турскиот конзулат во Солун

Најчитани вести

Членови на анархистички организации претпладнево влетаа во дворот на Конзулатот на Турција во Солун, во знак на поддршка за Курдите, полицијата приведе најмалку 10 лица, а грчкото МНР го осуди инцидентот, јави дописничката на МИА од Атина.

На истиот простор заедно со конзулатот е и Спомен куќата на Ататурк, па според локалните медиуми, анархистите, преправајќи се дека се туристи успеале да влезат во дворот, по што започнале да извикуваат слогани и подигнале пано со поддршка за Курдите.

Одговорноста за нападот ја презедоа “Ослободителната иницијатива од Солун’ и анархистичката група “Рубикон”, објаснувајќи дека упадот бил бидејќи ја поддржуваат и ќе продолжат да ја поддржуваат “ослободителната битка во Курдистан”.

-Бевме, сме и ќе бидеме солидарни во пракса. Сите да го запомнат ова, пишуваат анархистите.

Еден од првите луѓе на Рубикон вели дека и покрај строгите безбедносни мерки, членовите на групата успеале да влезат во внатрешноста на конзулатот и додава дека се во исчекување дали приведените лица ќе бидат и уапсени.

Инцидентот што се случи претпладнево во Солун, го осудија од Министерството за надворешни работи на Грција.

-Остро го осудуваме нелегалниот влез на членови на анархистички групи во дворот на Генералниот конзулат на Турција во Солун каде што се наоѓа и спомен куќата на Ататурк. Станува збор за неприфатлив и неодговорен чин. Надлежните грчки власти, кои уште од прв момент се мобилизираа веќе приведоа осомничени и ги преземаат потребните чекори за истрага на случајот, а одговорните да бидат изнесени пред лицето на правдата, соопштуваат од грчкото МНР.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести