10.8 C
Skopje
Thursday, December 8, 2022

Аналитичари: Неуспехот до денес ќе влијае на изборите од 12 април

Најчитани вести

Политичките експерти велат дека досегашниот неуспех на Северна Македонија да ги почне преговорите со Европската Унија ќе влијае и на изборите на 12 април.

Според нив, единствен адут на изборите во април, за Зоран Заев, останува националистичка политика на ВМРО-ДПМНЕ, чија политичка ориентираност сè уште е со националистички призвук.

Новинарот Урим Салиу за „Журнал“ вели дека ова е единствениот позитивен осврт по прашањето на изборите во корист на владата на Заев, наспроти не добивањето датум за преговори со ЕУ. Смета дека овде може да му се забележи дека недобивајќи датум за преговори тој дарежливо дошол на власт, која ја води бе борба против корупцијата, огромен број политички функционери избегнаа казна, нуди празни ветувања во многу сфери.

„Исто така, не е јасно кај албанските партии кој пат ќе го изберат опозициските партии и дали ДУИ ќе биде победник на изборите во април. Останува прашањето дали тие ќе надминат самите себе, дали повторно ќе коалицираат со победниците или ќе бидат „презаситени“ од нивното инсистирање на кој и да е начин
да се заобиколи опозицијата. За изборите во април ќе се создаде нова политичка реалност, ако се случи
опозициско единство, во спротивно тие ќе исчезнат сами по себе затоа што луѓето бараат едно, а промени нема. ДУИ на овие избори ако изгуби ќе оди во опозиција“, рече Салиу за „Журнал“.

Од друга страна, политичкиот аналитичар Абдула Мехмети вели дека какви било грешки и неуспеси на актуелните владејачки партии стануваат оружје или можност за силна пропаганда во рацете на опозициските партии на претстојните избори.

Според него, тоа ќе биде случај и на предвремените парламентарни избори на 12 април.

„Друго е прашањето дали аргументите се во корист на владејачките партии или на страната на партиите
на опозицијата. Во конкретниот случај, со тоа што не се доби датум за преговори со Северна Македонија, заедно со Албанија нема да влијае негативно на исходот на изборите, затоа што јавноста знае кои биле вистинските причини и пречки за да не се даде датум за членство во ЕУ. Самото отворање на ова прашање на претстојните парламентарни избори ќе отвори и други прашања, други непознати до сега, во однос на корупцијата и организираниот криминал. Ваквите информации ќе им користат на граѓаните и на државата, со цел да оценат граѓаните каде треба да се ориентираат, кои политички сили заслужуваат повеќе да бидат поддржани и изгласани или пак казнети. Исто така, треба да се соочиме со дилемата за избор меѓу најмалата штета и катастрофа во однос на иднината на граѓаните и на државата“, изјави политичкиот аналитичар, Абдула Мехмети.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести