-2.2 C
Skopje
Sunday, February 5, 2023

Америка и Австралија разбија апликација на меѓународни криминалци, стотина уапсени

Најчитани вести

Американските и австралиските власти разбија апликација што ја користат меѓународните криминалци за да читаат милиони криптирани пораки, при што беа уапсени стотина лица осомничени за криминал во 18 земји, соопштија австралиските власти.

Во операцијата „Иронсид“ австралиската полиција и Федералното биро за истраги на САД, уаспија осомничени лица во Австралија, Азија, Јужна Америка и на Блискиот исток вклучени во меѓународна трговија со дрога, соопштија официјални лица.

Австралискиот премиер Скот Морисон рече дека операцијата му нанесе тежок удар на организираниот криминал.

„Ова е пресвртница во историјата на спроведување на законот во Австралија“, изјави Морисон пред новинарите во Сиднеј.

Австралискиот федерален комесар за полиција Рис Кершоу изјави дека во полициските рации во 18 земји биле уапсени стотина осомничени. Европол и ФБИ на социјалните мрежи соопштија дека ќе одржат прес-конференции во текот на денот.

Австралија соопшти дека уапсила 224 лица, вклучително и членови на забранети мото банди, а Нов Зеланд соопшти дека уапсила 35 лица. Во операцијата, која австралиската полиција и ФБИ ја подготвуваат од 2018 година, официјални лица во Соединетите Американски Држави ја презедоа контролата врз апликацијата за пораки „АНОМ“, која користи мрежи на организиран криминал.

Откако едно лице кое припаѓало на австралиското подземје, започнало да споделува телефонски броеви што ги содржела апликацијата како безбедно средство за комуникација, полицијата можела да ги следи нивните пораки. Бандите верувале дека системот е безбеден бидејќи телефоните како што сметале немале други опции, не се вчитувале функции на глас или камера, а апликацијата била шифрирана.

“Бевме во задните џебови на организираниот криминал. Сè за што зборуваат е дрога, насилство, меѓусебни напади, невини луѓе кои ќе бидат убиени“, рече Кершоу. Извршувајќи најголем број налози за пребарување за еден ден во Австралија, полицијата вчера заплени 104 парчиња огнено оружје, како и скоро 34,9 милиони долари во готово.

Поднесени се вкупно 525 обвиненија, но властите очекуваат да бидат поднесени уште повеќе во следните недели.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести