4.8 C
Skopje
Tuesday, January 31, 2023

Американското Министерство за правда го тужи Гугл поради монопол

Најчитани вести

– Гугл користеше антиконкурентни и незаконски методи за да ја елиминира или драстично да ја намали секоја закана за неговата доминација над технологиите што се користат за дигитално рекламирање, се наведува во документот во кој имале увид некои светски агенции.

Министерството и осум американски сојузни држави, вклучувајќи ги Калифорнија и Њујорк, бараат од судот да ја осуди калифорниската група поради кршење на законите за конкуренција, да и наложи да плати отштета и да ги запре активностите на монополското рекламирање преку Интернет.

Гугл веќе е казнет поради кршење на законите за конкуренција во Европската унија.

Компанијата во САД веќе се соочува со тужби кои ги покренаа група земји кон крајот на 2020 година. Тужбите се однесуваат и на монополот за рекламирање.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести