18.8 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022

Американски сенатор повикува на убиство на Путин

Најчитани вести

Американскиот сенатор Линдзи Греам на социјалните мрежи повика на убиство на рускиот претседател Владимир Путин по инвазијата на Украина.

„ Како завршува ова? Некој во Русија мора да скокне … и да го убие овој човек“, изјави сенаторот за „Фокс њуз“.

Тој подоцна го повтори повикот во серија твитови, велејќи дека „единствените луѓе кои можат да го поправат ова се Русите“.

„ Дали има Брутус во Русија?“, праша сенаторот, мислејќи на еден од убијците на римскиот владетел Јулиј Цезар. „На Русија и на светот ќе им направите голема услуга“ додава сенаторот.

Тој исто така, се прашува дали има „поуспешен полковник Штауфенберг“ во руската армија, алудирајќи на германски офицер чија бомба не успеа да го убие Адолф Хитлер во 1944 година.

Сенаторот, кој служеше во Конгресот повеќе од дваесет години и повремено беше близок соработник на поранешниот претседател Доналд Трамп, претходно вчера претстави резолуција со која се осудува рускиот претседател и неговите воени команданти за воени злосторства и злосторства против човештвото.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com