7.8 C
Skopje
Friday, October 7, 2022

Американски полицаец нападна 11-годишна ученичка

Најчитани вести

Полицаец од Ново Мексико се повлече од должноста откако беше снимен како употребува прекумерна сила при совладување на 11-годишно девојче, кое наводно зело премногу млеко од училишната кантина, пренесе хрватски „Индекс“.

Од полициската станица Фармингтон во неделата соопштија дека полицаецот Захари Кристенсен се повлекол од должноста откако била покрената внатрешна истрага за употреба на прекумерна сила за време на инцидентот што се случил на 27 август во училиштето Меса Вју.

На снимките од камерата, која е стандардна опрема за полицајците, се гледа како полицаецот по вербалната расправија меѓу девојчето и директорот, на сила го зема нејзиниот ранец и набрзо потоа ја фрла на подот за да ѝ стави лисици на рацете, пренесува „Дејли меил“.

Началникот на полициската станица Фармингтон, Стивен Хеби, изјави дека однесувањето на службеникот не е во согласност со стандардите на одделот и истакна дека нема оправдување за ваков вид однесување.

Кристенсен наводно рекол дека се обидел да го уапси девојчето затоа што отишло директно во кантината, зела повеќе млеко отколку што требало и го истурила на подот.

Неидентификуваната ученичка добила потрес на мозокот и повреди на рацете и на рамената.

„Не може да го навредуваш директорот. Доста ми е од тоа. Готова си“, вели Кристенсен во видеото. Потоа, 11-годишната ученичка ја фрла на подот, а таа плаче и вели дека полицаецот ѝ нанесува болка.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com