1.8 C
Skopje
Monday, January 30, 2023

Американски носач на авиони влезе во Јужното кинеско море

Најчитани вести

Американската морнарица денеска објави дека носачот на авиони УСС „Роналд Реган“ влегол во Јужното кинеско море како дел од рутинска мисија.

Сепак, агенциите потсетуваат дека ситуацијата сега е многу напната поради растечките тензии меѓу Вашингтон и Пекинг, кои тврдат дека имаат право на тој воден пат.

„ Додека е во Јужното кинеско море, ударната група спроведува поморски безбедносни операции, а присуството на носачот на авиони УСС„ Роналд Реган “во Јужното кинеско море е дел од рутинското присуство на американската морнарица во Индо-Пацификот, соопшти морнарицата на САД.

Кина често протестира против воените мисии на САД во Јужното кинеско море, за кои вели дека не помагаат во унапредување на мирот и стабилноста, а оваа изјава на американската војска доаѓа откако Кина ја осуди заедничката изјава на Групата седум (Г7), во која се критикуваше Пекинг за низа прашања.

Кина го зголеми своето воено присуство во Јужното кинеско море во последните неколку години, вклучително и изградба на вештачки острови и воздушни бази.

Јужното кинеско море стана една од многуте точки на напнатост во односите меѓу Кина и САД, со тоа што Вашингтон ги отфрли, како што ги нарече, незаконските територијални претензии на Пекинг во овие води богати со ресурси, тврдени од неколку земји од Југоисточна Азија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести