21.8 C
Skopje
Saturday, September 24, 2022

Американските војници се повлекуваат пред турската офанзива, го напуштија Кобане

Најчитани вести

САД синоќа соопштија дека планираат да повлечат уште 1.000 војници од северна Сирија откако дознале дека Турција планира да ја прошири воената офанзива против курдските сили повеќе на југ отколку што првично планирале.

Американскиот секретар за одбрана Марк Еспер кажа дека одлуката за повлекувањето е донесена и поради сознанието дека Сириските демократски сили (СДФ), предводени од Курдите, со помош на Русите постигнаа договор со владата во Дамаск за да ѝ се спротивстават на турската офанзива.

„Во последните 24 часа дознавме дека Турците веројатно планираат да го продлабочат нападот на југ повеќе отколку што беше првично планирано, и на запад“, кажа Еспер. „Во последните 24 часа дознавме и дека СДФ постигнале договор со Сиријците и со Русите за да им се спротивстават на Турците на северот на земјата“.

Еспер ситуацијата ја нарече „неодржлива“ за американските сили, кажувајќи дека во саботата вечерта разговарал со Трамп и дека претседателот наредил американските трупи да почнат повлекување од северот на Сирија.

Трамп вчера ја бранеше својата одлука да ги повлече војниците од граничниот регион на Сирија, кажувајќи дека приоритет на Соединетите Држави треба да биде заштитата на своите граници.

„Многу е паметно што, за промена, не учествуваме во жестоките судири вдолж турската граница“, објави Трамп синоќа на Твитер.

„Оние кои по грешка нѐ воведоа во блискоисточните војни и понатаму бараат борба. Немаат поим колку лоша одлука донесоа. Затоа не бараат прогласување војна“, додаде Трамп.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com