27.8 C
Skopje
Sunday, July 3, 2022

Американскиот Сенат одобри рекорден буџет за одбрана од 738 милијарди долари

Најчитани вести

Сенатот на американскиот Конгрес со големо мнозинство го одобри предлогот за буџет за одбрана од 738 милијарди американски долари, што ќе биде финализиран денеска. Ќе стапи на сила по потпишувањето од претседателот Доналд Трамп.

Горниот дом на Конгресот, во кој републиканците на Трамп имаат мнозинство, гласаа 76 „за“ и шест „против“.

Претставничкиот дом, во кој демократите имаат мнозинство, го усвои законот со 377 гласови „за“ и 48 „против“.

Буџетот опфаќа широк спектар на расходи, од финансирање на платите до бродови и авиони што треба да се произведат, модернизираат или повлечат.

Оваа година, буџетот опфати и создавање Вселенски сили, воен приоритет за претседателот Трамп.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com