16.8 C
Skopje
Sunday, October 2, 2022

Американскиот долар на највисоко ниво во изминатите пет години

Најчитани вести

Поради несигурноста на финансикиот пазар, вредноста на американскиот долар постојано се зголемува во споредба со референтните валути, достигнувајќи највисоко ниво во изминатите пет години.

Индексот на доларот што ја покажува вредноста на американската валута во однос на шест најважни светски валути изнесува околу 103,28 бодови, додека вчера тој однос изнесуваше 102,37 бодови.

Доколку доларот дополнително зајакне на 103,82 бода, тоа ќе биде највисока вредност на неговиот индекс од 2002 година.

Изутринава односот на доларот кон јапонската валута порасна од вчерашните 127,45 на 129,65 јени.

Американската валута зајакна и во однос на европската, па цената на еврото се намали на 1,0525 долари што е најниско ниво во изминатите пет години. Еврото вчера изнесуваше 1,0635 долари.

Инаку, американскиот долар се смета побезбедно засолниште за капиталот во несигурни времиња.

Кога станува збор за нафтата на светските берзи, таа втор ден по ред е под зголемен притисок. Барелот нафта на Лондонската берза се намали за 1,52 отсто достигнувајќи 103,72 долари, додека на берзата во Њујорк барелот поевтини за 1,53 проценти и изнесува 100,46 долари.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com