19.8 C
Skopje
Tuesday, July 5, 2022

Американската морнарица ја суспендира обуката на 175 саудиски питомци

Најчитани вести

Американската морнарица соопшти дека ја суспендирала летачката обука за 175 саудиски кадети во свои три бази на Флорида.
Одлуката е донесена по инцидентот во кој еден саудиски питомец за пилот уби тројца свои колеги во базата во Пенсакола.
Командантот на морнарицата адмирал, Клеј Дос изјави дека часовите со обука продолжуваат и дека ќе продолжи и летачката обука за другите кадети. Тој, меѓутоа, не сакаше да наведе колку време ќе трае суспензијата на обуката на саудиските кадети.
Саудискиот кадет минатиот петок отвори оган во училница и уби тројца колеги, а осуммина други рани, пред да биде убиен.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com