7.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

Американската влада ги купува најскапите Шевролет теренци во историјата

Најчитани вести

Владата на САД го обожава Chevrolet Suburban, а сега нарача и 10 специјални примероци кои ќе платат дури 36,4 милиони долари.

Овие големи теренци ќе бидат прилагодени на безбедносните стандарди на услугата DSS (Diplomatic Security Service), а производителот ќе ги испорача во следните две години.

Ако мислите дека овие автомобили се премногу скапи, работите донекаде ги разјаснува GM Defence.

Имено, поради зголемениот капацитет на товарот и високата вкупна тежина, што е последица на бројните модификации чија цел е безбедност и заштита на патниците, возилата добиваат нова, цврста специјална шасија, токму како што ги имаат вистинските теренци и работни возила.

Исто така, други компоненти се специјално изработени, од моторот и сопирачките, се до елементите на ентериерот.

Овие десет примероци се само вовед во понатамошна соработка. Имено, во текот на девет години, почнувајќи од 2023 година, GM Defense ќе достави дури 200 специјални Suburban на американската влада.

Најголема непознаницата е погонот. Бидејќи администрацијата на Бајден се залага за електрификација на државната флота, а GM Defence веќе има соодветни електрични погони, вклучително и водородни (водородни горивни ќелии), не е исклучено овие 10 возила да бидат електрифицирани.

Инаку, класичниот 6.2 V8 има најголеми шанси да биде под хаубата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com