34.8 C
Skopje
Thursday, June 30, 2022

Амбасадор во НАТО, пред самитот во Лондон

Најчитани вести

Претседателот Стево Пендаровски, министерот за надворешни работи, Никола Димитров и министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, посочија дека во пресрет на членството во НАТО, земјава ќе ги зајакне своите дипломатски и воени мисии во овој сојуз. Тие ветија дека пред Самитот во Лондон, што ќе се одржи на 3 – 4 јануари следната година, земјата ќе го назначи својот амбасадор и воен претставник.

Иако името на националниот координатор, Дане Талевски, се шпекулираше, тој ниту демантираше, ниту потврди дали ќе биде следниот амбасадор во НАТО. Министерката Шекеринска ја истакна потребата од континуирани реформи во одбраната.

Шефот на Канцеларијата на НАТО во Скопје, Јанковиќ, го опиша како историско учеството за прв пат на лидерите на земјава на Самитот во Лондон, заедно со лидерите на НАТО. Тој додаде дека НАТО е фокусиран на полноправно членство на земјава.0

За полноправно членство на земјава во НАТО, Шпанија мора да го ратификува Протоколот за пристапување иако новата влада сè уште не е формирана.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com