-1.2 C
Skopje
Monday, February 6, 2023

Али Ахмети: Да се обединиме, Албанци, Македонци и други, за Европа

Најчитани вести

Претседателот на Демократската унија за интеграција, г-дин Али Ахмети придружуван од претседателот на Собранието г-дин Талат Џафери, првиот вицепремиер г-дин Артан Груби, министри, заменици министри, директор како и други соработници, вчера ги продолжи средбите со граѓани и партиски активисти во градот Тетово, поточно во Голема и Мала Речица 1 и 2, Теќе, Сончев брег и Ван Вардарска.

„Внимателно ги следев соговорниците и забележав дека нема скептицизам во нивните зборови, а тука можам да кажам дека и јас немам скептицизам и не се чувствувам скептик ниту пак чувствувам страв, бидејќи кој би поверувал пред дваесет години дека ќе имате министер за одбрана албанец, претседател на парламент, албански министер за надворешни работи кој го претседава со ОБСЕ. Зошто да кажеме дека нема да бидеме успешни? Затоа што не треба да правиме дневни политики, туку долгорочни политики, добро осмислени и за доброто на граѓаните. Овие средби се во екот на постојаните традиционални средби што ДУИ ги водеше со граѓаните низ годините, сега кога ќе се вратам и ќе ги видам записниците на тогашниот генерален секретар, покојниот Абдилаќим Адеми, одржавме 130 средби во рамките на два месеца, така што ова се одрази на животниот век на ДУИ и како процес кој што недостасува беше забележан во времето на корона. Ја пропуштивме оваа комуникација и сега се врати. Дали заедно за Европа и служиме на иднината вака? Дали сме генерацијата што ќе направи чекори напред? Направивме чекор во 2002 година за сите Албанци, да го спроведеме нашиот договор. Сега сме во преговори за членство во Европската Унија, затоа треба да го повикаме народот и да седнеме да разговараме, бидејќи многу политички партии кои досега беа регистрирани и нерегистрирани, вкупно 14 на број не успеаја да го победат ДУИ. Затоа, сега сакаме да отвориме нова сцена, проевропски фронт што го забрзува нашето членство во Европската Унија. Овој фронт е помош што го забрзува нашиот пат кон ЕУ, кој мобилизира кон уставни измени.Овој фронт мора да работи и за нашите македонски сограѓани. Македонските публицисти и интелектуалци пишуваат дека сум ја предал македонската кауза. Тоа никогаш нема да се случи, бидејќи јас сум бил, сум и секогаш ќе бидам ангажиран во одбрана на каузата на нашите сограѓани, нивниот идентитет, јазик и култура. Не треба да се плашиме кога Албанците се на наша страна, затоа треба заедно да одиме напред, бидејќи бугарското и црногорското малцинство не претставуваат никаква опасност ако се застапени во Уставот на Северна Македонија. Ништо лошо не се случи ниту со Охридскиот рамковен договор или со албанскиот јазик , напротив, албанците станаа полојални на својата држава. Албанците денеска се чувствуваат како дома и во своја држава“, истакна претседателот Ахмети.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести