10.8 C
Skopje
Friday, October 22, 2021

Алжир го затвора воздушниот простор за сите авиони од Мароко

Најчитани вести

Алжирското претседателство најави затворање на воздушниот простор на земјата за сите марокански авиони во рамките на последниот спор меѓу двата соседи во конфликтот главно околу Западна Сахара.

Овој потег беше објавен вчера по состанокот на Високиот совет за безбедност, предводен од претседателот Абделмаџид Тебун.

Во соопштението се наведува дека затворање се однесува на „сите цивилни и воени авиони, како и оние регистрирани во Мароко”. Одлуката беше донесена „со оглед на континуираните провокации и непријателски практики од мароканската страна”, се додава.

Мароко сè уште не реагираше.

Извор од компанијата Royal Air Maroc (RAM) рече дека овој потег ќе влијае само на 15 летови неделно што го поврзуваат Мароко со Тунис, Турција и Египет. Изворот, кој побарал да остане анонимен, го опиша влијанието на RAM како незначително и рече дека соодветните летови може да се пренасочат преку Средоземното Море.

На 24 август, Алжир ги прекина дипломатските врски со Мароко, обвинувајќи го за „непријателски дејствија” по неколкумесечните зголемени тензии меѓу двете северноафрикански земји.

Минатиот месец, алжирското Министерство за надворешни работи го отповика својот амбасадор во Мароко и навести можни понатамошни мерки.

Овој потег доаѓа во време на коментарите на мароканскиот амбасадор во Обединетите нации Омар Хилал за алжирскиот регион Кабилија, соопшти министерството откако амбасадорот го вовлече регионот во деценискиот спор околу Западна Сахара меѓу Мароко фронтот Полисарио.

На состанокот на Движењето на неврзаните, Хилал повика на „право на самоопределување за луѓето што живеат во регионот Кабилија” во врска со алжирското малцинство што зборува тамазит.

Тој предложи дека Алжир не треба да негира оти поддржува самоопределување на Западна Сахара.

Нормализацијата на односите на Мароко со Израел минатата година како quid pro quo награда за признавање на суверенитетот на Мароко врз Западна Сахара од страна на САД, исто така, го налути Алжир.

Копнените граници меѓу Алжир и Мароко се затворени од почетокот на 1990-тите години од безбедносни причини, што ги влошува несогласувањата меѓу Алжир и Рабат, чии односи се влошија поради конфликтот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com