-6.2 C
Skopje
Thursday, January 20, 2022

Алжир ги прекина дипломатските односи со Мароко

Најчитани вести

Алжир ги прекина дипломатските односи со Мароко поради „непријателските акции“ на соседната земја, со која со децении е во тензични односи.

Шефот на алжирската дипломатија Рамтан Ламамра вчера го обвини Мароко дека го користи шпионскиот софтвер Пегаз, поддржува сепаратистичка група и не ги исполнува билатералните обврски, како што е прашањето за Западна Сахара.

– Кралството Мароко никогаш не прекина со непријателските акции против Алжир, посочи Ламамра.

Тој додаде дека и покрај тоа конзулатите во двете земји ќе останат отворени.

Министерството за надворешни работи на Мароко не ја коментираше изјавата на Ламамра.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com