17.8 C
Skopje
Wednesday, August 17, 2022

Алегри може да го предводи Марсеј

Најчитани вести

Италијанскиот трофеен фудбалски стратег Масимилијано Алегри може да стане новиот тренер на Марсеј. Според „Le10Sport”, спортскиот директор на францускиот клуб Пабло Лонгорија сака да го види поранешниот тренер на Јувентус и Милан на оваа позиција и веќе започнал преговори со фудбалскиот стручњак.

На 2 февруари, Марсеј објави за оставката на Андре Вилаш-Боаш.

Во моментов, Марсеј се наоѓа на 9. место во поредокот на Ла Лига, откако ги загуби последните четири натпревари.

Педесет и тригодишниот Алегри работеше во Милан и Јувентус, со нив освои 6 италијански шампионати (1 во Милано и 5 по ред во Јувентус). Тој двапати го однесе Јуве во финалето на Лигата на шампионите, но не успеа да го освои трофејот. Алегри беше прогласен за најдобар тренер на Италија четири пати.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com