Home » Албански опозициски пратеници: Измените во Кривичниот законик се прават за да се спаси Груевски

Албански опозициски пратеници: Измените во Кривичниот законик се прават за да се спаси Груевски

by Журнал.мк

Тројца пратеници од албанските опозициски партии тврдат дека измените во Кривичниот законик се правеле за, наводно, да бил спасен Никола Груевски. На денешната заедничка прес- конференција тоа го соопштија пратениците Мерита Колчи-Коџаџику, Сафије Садики-Шаини и Фадил Зендели, од партиите Демократско движење, Алтернатива и Беса.

„Денес сме тука пред вас да објасниме зошто на Владата и на парламентарното мнозинство на оваа Собрание им се брза за усвојување на измените на Кривичниот законик. Иако описот на предлог – измените е составен со елоквентен јазик и со европски аргументи, тоа може да помине кај тие што не знаат да читаат правни текстови или кои не ја сфаќаат измамата на Владата и на оваа власт, но не и кај нас“, рече Зендели.Тие тврдат дека основната причина поради која се правеле овие измени е „што е можно побрзо во Скопје да се врати, без трн во ногата, Никола Груевски”.

-Јавноста има право да знае, а премиерот Ковачевски и министерот за правда Лога имаат обврска да го објаснат ова, дека доколку помине овој предлог за измена на Кривичниот законик, а тие имаат мнозинство да го усвојат, потоа можат слободно да му извадат билет на Никола Груевски во еден правец од Будимпешта до Скопје и да го пречекаат со сите државни почести, нагласи Зендели.Тие ги објаснија своите наводи: „Никола Груевски е осуден на две години затвор за предметот ‘Тенк’. За предметот ‘Титаник’ кој е во тек, со сегашниот Кривичен законик може да се осуди до десет години, а со новата измена може да се осуди до две или три години затвор. За предметот ‘ТНТ’ тој е осуден на девет години затвор. За предметот ‘Насилство во Општина Центар’ е осуден на една година и шест месеци затвор. Сѐ уште нема пресуда за предметот ‘Феникс’, а предметот ‘Талир’ е вратен на почетокот на постапката. За предметот ’27 Април’ постапката за Груевски е прекината. За предметот ‘Талир 2’ е осуден на шест години затвор, а моментално предметот е во Апелацискиот суд. Предметот ‘Траекторија’ е веќе застарен, а за предметот ‘Плацеви на Водно’ е осуден на седум години затвор“, рече Зендели.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More