Home » Албанска компанија ја тужи Македонија, бара 110 милиони долари отштета

Албанска компанија ја тужи Македонија, бара 110 милиони долари отштета

by Журнал.мк

Албанска компанија ја тужи Македонија во Меѓународниот центар за разрешување спорови во Вашингтон и бара 110 милиони долари отштета поради стопиран проект во центарот на Скопје.

Како што пишува Шќиптарја.ком, повикувајќи се на Олигаркиа.ал се работи за групацијата „Амадеус Груп“ во сопственост на стопанственикот Бесим Елшани и Елисабета Ѓони.Според пишувањата, основата на спорот е изградбата на хотел и трговски центар во центарот на Скопје.Во 2014 година компанијата „Амадеус Груп“ купила парцела во центарот на Скопје од Владата на Македонија, каде што требало да се изгради хотел во барокен стил висок 16 метри. Поради спорови, се наведува во текстот, проектот не е реализиран.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More