32.8 C
Skopje
Thursday, August 18, 2022

Албанија: Инфектолог со примена прва доза вакцина заразен со Ковид-19

Најчитани вести

Познатиот албански инфектолог Пелумб Пиперо, кој пред две недели ја прими првата доза вакцина од компанјата „Фајзер”потврдено е дека е заразен со Ковид-19.

Тој првата доза на вакцината против опасниот вирус ја прими на 11 јануари, веднаш по премиерот Еди Рама. Сега резултатот од тестот покажал дека е позитивен.

Ова е прв случај на заразен во Албанија по добиена доза од вакцината.

Пелумб Пиперо е еден од најценетите доктори во земјата и од првиот ден по појавата на пандемијата тој е непосредно вклучен во грижата за ковид пацентите во Инфектвината клиника во Тирана.

Инаку, до сега во Албанија првата доза вакцина ја примија 500 лица, сите здравствени работници,со исклучок на Рама,од добиената донација од 975 дози вакцини.

Албанската влада веќе има договор со „Фајзер” за 500.000 вакцини, за што законодавниот дом во Тирана ги изгласа потребните законски акти,кои денеска се очекува да ги потпише претседателот Илир Мета.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com