-9.2 C
Skopje
Tuesday, January 25, 2022

Албанија го враќа полицискиот час и најави задолжителна вакцинација за некои граѓани

Најчитани вести

Нови мерки за борба против коронавирусот ќе бидат воведени во Албанија од 1 септември, објави денеска Техничкиот комитет на експерти.

Новите мерки вклучуваат повторно воведување полициски час од 23 часот до 6 часот наутро, пренесува порталот „Егзит“.

За да влезете во Албанија од 6 септември ќе ви треба сертификат за вакцинација или ПЦР тест не постар од 72 часа, или потврда за прележан Ковид-19 не постара од шест месеци, пишува „Еј-би-си њуз Албанија“.

Како што е наведено, оние што немаат еден од тие три сертификати ќе одат во 10-дневен карантин.

Заменичката на албанскиот министер за здравство, Мира Ракацољи, исто така рече дека вакцинацијата ќе биде задолжителна за здравствените работници, студентите и наставниците кои ќе треба да се вакцинираат до 30 септември.

„Ве молиме, спроведете ги мерките како што препорачавме“, апелираше таа.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com