16.8 C
Skopje
Sunday, October 2, 2022

Акција „Не под тепих“ на кејот на Вардар

Најчитани вести

Акција насловена „Не под тепих“  на симболичен начин се обиде да даде поддршка до Државната комисија за спречување корупција, за која велат дека со месеци и години чека другите државни институции да одговорат на нејзините иницијативи.

„Веќе 30 години крупни корупциски случаи, но и безброј секојдневни проблеми на граѓаните, се ставаат под тепих. Вчера го прекинавме овој обичај. Барем симболично, ги извадивме случаите од под тепих. Земете го вашиот „Случај“ и ставете го НАД тепихот. Граѓаните напишаа кој случај прв треба да се извади од под тепих, го напишеа нивниот случај – маката која ја имаат поради корупција, или едноставно оставија празен лист, барем како потсетување повеќе дека проблемите веќе не смеат да се пикаат под тепих“, велат активистите од #kreativnaantikoprupcija кои стојат зад акцијата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com