29.8 C
Skopje
Saturday, May 21, 2022

Активни состојки со заштитно дејство: Сѐ што и е потребно на вашата кожа во борбата против експозомот

Најчитани вести

Доколку сте загрижени за вашата кожа, важно е да се запознаете со терминот „Експозом“ бидејќи тој е одговорен за 75% од стареењето на вашата кожа.

Сигурно се прашувате за што станува збор? Многу едноставно, Експозомот е претставен од сите оние надворешни фактори кои на овој или оној начин влијаат на вашата кожа, промовираќи стареење и оставајќи видливи знаци како брчки, свиснување или нееднаков тен на кожата. Меѓу другите фактори кои се дел од екпозомот се: загадувањето, сончевата радијација, пушењето, климата, храната, стрес и недостаток на сон.

Неопходно е да сме свесни дека сите овие фактори се одговорни за 75% од стареењето на кожата што значи дека само 25% од стареењето на кожата е како резултат на генетските предиспозиции.

Од таа причина потребно е да го искористиме овој висок процент за да ја негуваме и заштитиме нашата кожа како и колку што е можно да го одложиме нејзиното стареење.

Како да го направиме тоа?

Од една страна, задолжително е да го практикуваме нашето здраво секојдневие кое не помага само за грижа на нашата кожа, туку исто така го подобрува квалитетот на живот. Доволното количество сон и одмор, храна базирана на балансиран внес на разновидни нутриенти, избегнување на стрес и откажување од пушење се фундаментален здрав животен стил. Од друга страна, пак со цел да се намалат ефектите на факторите од типот на загадување, сончева радијација или климатски услови, се препорачува во нашата дневна рутина за грижа на кожата да се вклучат производи со активни компоненти со заштитно дејство.

Погледнете дел од нив и кои призводите може да ги употребувате за да добиете бенефициски ефект:

– Биолин пребиотик

Биолин пребиотик претставува моќен пребиотик кој стимулира обновување и раст на корисните микроорганизми за нашата кожа, намалувајќи ги штетните микроорганизми, што овозможува фаворизирање на балансот на нашата микробиота. Тој исто така има дејство на зацврстување на заштитната бариерна фунција на кожата.

– Филтри со висок спектар

Широк спектар на заштита овозможува протекција на нашата кожа против UVB зраците кои се одговорни за појава на изгореници, UVA зраците кои се одговорни за појавата на дамки, брчки и канцерогени заболувања, HEV зраците, сина светлина која потекнува од електонските уреди, како и IR зраците кои се инфламаторни.

– Карнозин

Канозинот е природен антиоксиданс кој помага во заштита од оштетување од слободни радикали кои потекнуваат од загадувањето. За карнозинот е познато дека ги подмладува клетките на сврзното ткиво, со бенефициски ефект на заздравување на оштетеното место.

Во кои производи може да ги најдам овие активни компоненти со протективно дејство?

Најдобрата опција за позитивен ефект од заштитното дејство на овие активни компоненти е новата BABÉ Laboratory Line, Healthyaging+, која покрај горенаведените активни компоненти, вклучува и многу други кои овозможуваат корективен ефект и придонесуваат кон превентино дејство против клеточно оштетување со брзи ефекти на видливите знаци.

Ние препорачуваме Healthyaging + Multi Protector SPF 30 – дневен крем за зацврстување, Multi Rejuvenating Booster – серум за лице и Multi Corrector (Eye and Lip Tensor) – коректор за околу очи и усни.

Откријте ја целосната линија и запознајте се со секој од производите кои Laboratorios BABÉ ги нуди.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com