8.8 C
Skopje
Saturday, December 10, 2022

Актерка го обвини режисерот на „FAST AND FURIOUS“ за сексуално злоставување: „Ме дрогираше“

Најчитани вести

Актерката и режисерка Азија Арџенто го обвини филмскиот режисер на „FAST AND FURIOUS“ Роб Коен за сексуално злоставување.

Таа за италијански „Ил кориере дела сера“ изјави дека Коен ја малтретирал и ја присилувал да пие ГХБ, супстанца позната и како дрога за силување. Аргенто тврди дека нападот се случил за време на снимањето на акциониот филм во 2002 година.

“Тој ме натера да пијам ГХБ, тој имаше шише. Во тоа време, навистина не знаев што е тоа. Се разбудив наутро гола во неговиот кревет”, рече Аргенто. Таа обвинува и во својата автобиографија „Анатомија на диво срце“, која ќе биде објавена на 26 јануари во нејзината родна Италија.

Режисерот негира сè
Портпаролот на Коен го нарече нејзиното тврдење „категорично лажно“ и „збунувачко“. “Г-дин Коен категорично го негира обвинувањето на Азија Арџенто за напад. Кога работеа заедно, тие имаа одлични работни односи и Коен ја сметаше за пријателка, и затоа ова тврдење за 2002 година е збунувачко”, се вели во изјавата на портпаролот на Коен.

Азија Арџенто исто така беше меѓу првите актерки кои го обвинија Харви Вајнстин за злоупотреба.

Ова не е прв пат името на Коен да се споменува во врска со наводите за сексуално злоставување. Во 2019 година, една жена анонимно го обвини за сексуален напад, пишува Холивуд репортер. Наводната жртва вели дека ја нападнал во 2015 година, додека таа била во бесознание.

Тој уште тогаш ги негираше обвинувањата.

Истата година, неговото најстаро дете, Валкири Ведер, исто така го обвини за сексуално злоставување. Во интервју за „Холивуд репортер“, таа рече дека „главно се сеќава на болката“. „Беше толку болно што не можев да го вербализирам долго време“, рече таа. Таа исто така тврди дека нејзината мајка Дијана Мицнер била сведок на еден од нападите.

Коен го негираше и тоа.

Самата Азија се справи со обвинувањата за сексуално злоставување
Патем, Азија Аргенто исто така беше обвинета за сексуален напад. Актерот и музичар Џими Бенет ја обвини за сексуален напад во 2018 година. Тој тврди дека во 2013 година, тогашниот 37-годишна Аргенто го нападнала во хотелска соба само два месеци по неговиот 17-ти роденден.

Според текст на Њујорк Тајмс за 2019 година, Аргенто постигнала финансиска спогодба со Бенет плаќајќи му 380 000 долари со нејзиното сега починато момче Ентони Бурдејн.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести