9.8 C
Skopje
Wednesday, February 1, 2023

Ако страдате од висок крвен притисок во текот на летото, ова се работи што никогаш не треба да ги правите

Најчитани вести

Хипертензија, или висок крвен притисок, за жал е честа појава. За жал, оваа состојба исто така претставува најголем ризик за развој на срцеви заболувања и срцев удар, двете водечки причини за смрт во светот. За среќа, постојат работи што можете да направите за да го спречите, но и да го спуштите доколку веќе постои.

ШТО Е ХИПЕРТЕНЗИЈА?

Хипертензијата е висок крвен притисок дефиниран како вредност на систолниот „горен“ крвен притисок трајно повисок од 140 или дијастолниот „понизок“ крвен притисок трајно повисок од 90. Кај примарната хипертензија, причината не може точно да се утврди. Може да биде генетски или определен од фактори на животната средина и се проценува дека околу 95 проценти од хипертензијата е примарна. Во секундарната хипертензија, причината е друго органско нарушување како што се болести на бубрезите, нарушувања на надбубрежната жлезда…Покрај оштетување на крвните садови, високиот крвен притисок може да ги оштети и мозокот, очите и бубрезите. Хипертензијата се нарекува „тивок убиец“ затоа што често нема очигледни симптоми. Доколку се појават симптоми, вклучуваат главоболка, замор, конфузија, болка или стегање во градите, промени во видот, гадење, повраќање, вознемиреност, прекумерно потење, бледа кожа или црвенило на лицето и треперење на мускулите.

„Дијагнозата обично се јавува кога пациентот пријавува состојба на висок крвен притисок што трае“, додаде д-р. Дарен П. Мареинис, професор по итна медицина на медицинскиот колеџ Кимел во Австралија.

ШТО ЈА ПРЕДИЗВИКУВА ХИПЕРТЕНЗИЈАТА?

Секундарната хипертензија е предизвикана од хронични медицински состојби или лекови, а исто така и од апнеја при спиење, заболување на бубрезите, тироидна жлезда…

Примарната хипертензија е најчестата форма на висок крвен притисок, но исто така може и да се спречи.

„Причините се различни и вклучуваат генетска предиспозиција и фактори на животната средина“, додава Мареинис. Иако сите фактори се нејасни, многу се ризични, а некои навики треба да се избегнуваат:

Возраст: Стареењето е поврзано со високиот крвен притисок, почесто систолниот.

Дебелина: Вишокот килограми можат да бидат причина за висок крвен притисок.

Семејна историја: Високиот крвен притисок може да биде и семеен проблем и се јавува двојно почесто кај луѓе чии родители страдаат од хипертензија: Потребно е да не се игнорира овој факт и често да се проверува состојбата.

Храна богата со натриум: Внесувањето храна богата со натриум, повеќе од 3 g на ден, може значително да ги зголеми шансите на лицето за развој на висок крвен притисок.

Прекумерно внесување алкохол и употреба на дрога и пушење: Сите овие лоши навики мора да се избегнуваат бидејќи тие можат да влијаат на зголемувањето на крвниот притисок.

Стрес: Иако годишните одмори се идеално време за живот без стрес, за жал тие не траат цело лето. Обидете се да го намалите влијанието на стресот или да избегнете фактори што го предизвикуваат затоа што може да влијае на порастот на крвниот притисок.

Неактивност: Не мора да поминувате часови во теретана или да трчате на топло, но обидете се да пешачите, да пливате, да танцувате или да правите вежби што ги сакате секој ден. А седечкиот начин на живот без активност може да предизвика висок крвен притисок.

Д-р Мареинис ги советува сите оние кои сакаат да избегнат појава на висок крвен притисок да ги избегнуваат горенаведените фактори на ризик.

„Ако вклучиме нови навики во животот, лесно можеме да спречиме хипертензија. Вежбање, губење на тежината, намален внес на натриум, престанок на пушење, зголемен внес на свежа и здрава храна може да направи разлика, а исхраната секако во голема мера влијае на вашата состојба “, заклучи Мареинис.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести