10.6 C
Skopje
Saturday, October 16, 2021

АКО ОДИТЕ НА ОДМОР ВО ЦРНА ГОРА Влез на фестивалите само со ковид потврда

Најчитани вести

Институтот за јавно здравје на Црна Гора соопшти дека без ковид потврди нема да може да се присуствува на најавените фестивали во целата држава, пренесува РТЦГ.

Институтот ги потсети организаторите дека пристапот на фестивалите е дозволен само со исполнување на еден од четирити услови од националната ковид потврда, а тоа се доказот дека лицето во целост или барем еднаш е вакцинирано, негативен тест против коронавирус кој не е постар од 72 часа, ПСР тест или негативен брз тест кој не е постар од 48 часа.

„Во исто време, за да спречиме ширење на дезинформации, Институтот за јавно здравје на Црна Гора, како и министерството за здравје, никогаш на никој од организаторите на ваквите манифестации не им понудиле услуги за тестирање со брзи тестови за антитела“ соопштија од Институтот, пренесува РТЦГ.

Уште еднаш ги повикуваме организаторите на сите музички фестивали да ги почитуваат прописите и правилата под кои треба да работат, велат од Институтот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com