Home » Ако владата не нѝ помогне, ќе се радикализираме, најавува Арсовска

Ако владата не нѝ помогне, ќе се радикализираме, најавува Арсовска

by Журнал.мк

Доколку Владата не им даде пари на општините да си ги платат сметките за струја ќе следат радикални чекори, најави градоначалничката на Скопје Данела Арсовска, во име на Заедницата на единиците на локалната самоуправа (ЗЕЛС) во емисијата Економски магазин на Алсат телевизија

-Доколку нема разговор, вториот заклучок кој го донесе ЗЕЛС е радикализација. Треба да разбереме дека имаме 81 општина од кои повеќето се мали, рурални кои што немаат начин како да генерираат повеќе средства. Нивното функционирање, начинот на којшто работат и постојат е доведено во опасност од оваа ситуација, а неизвесно е истата до кога ќе трае. Доколку не добиеме помош од централната власт ќе добиеме целосна нефункционалност на малите општини.

Тие веќе го имаат потрошено буџетот предвиден за електрична енергија со сметки за два месеци. Ситуацијата и со јавните комунални претпријатија е до толку алармантна што прекинот на електрична енергија директно влијае и може да доведе до прекин и на водоснабдувањето. Затоа треба уште еднаш убаво да се размисли како ќе се реагира, затоа што ова се јавни услуги кои се од интерес пред се за граѓаните. Ние не зборуваме само за јавни претпријатија или општини, ние зборуваме за граѓаните на овие општини, кажа Арсовска.

Премиерот Ковачевски ја прифати средбата со ЗЕЛС, но реагираше дека градоначалниците требало да мислат на кризата кога го планирале буџетот и не предвиделе ставки за да се справуваат со кризата.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More