-5.2 C
Skopje
Monday, January 24, 2022

Акни – правилна нега на кожа склона кон акни

Најчитани вести

Акните го нарушуваат естетскиот изглед и на многумина им наметнуваат психичко оптоварување, затворање во себе, асоцијално однесување, и депресивност.

Акните се чести заболувања на кожата. Можат да се појават кај двата пола на секоја возраст: кај бебиња, адолесценти, тинејџери, постари луѓе. Се работи за хронична воспалителна болест на пилосебацеалната структура на кожата (целина составена од влакнен фоликул и од лојна жлезда).

Конвенционалниот пристап во лекувањето на акните вклучува користење на ретиноиди (локално и преку уста), системски и локални антибиотици. Лекувањето трае во просек од 3-6 месеци, со можност од појава на бројни нусефекти од системската терапија, како и резистентност на локалната антибиотска и антисептична терапија.

Посетата и третманот кај дерматолог е важна исто колку и соодветната дневна и ноќна нега со козметика наменета за акнеста кожа како и употребата на додатоци во исхрана.

Биотин, цинк, бакар селен, ниацин и пантотенска киселина се микронутритиенти потребни за себорегулација, епителизација и ревитализација на кожата. Затоа се често и составен дел на козметиката наменета за акнеста кожа како и во голем број додатоци во исхрана.

Препорака на Аптека ДНА АННИ ФАРМ во насока на целосна дневна и ноќна нега на акнеста кожа е линијата SEBIUM од германскиот бренд BIODERMA

BIODERMA Sébium Night peel 40ml – Аптека ДНА Анни Фарм (annifarm.com.mk)

Sébium Night peel 40ml

Уникатна рамнотежа на ефикасност и толерантност во форма на пилинг.

Концентрат кој го изедначува тенот, со ефект на “нова кожа”, наменет за комбинирана до масна кожа со неправилности. Sebium ноќниот пилинг помага во намалување на неправилностите на кожата и намалува лачење на маснотија на кожата. Со 15% гликолна киселина, стимулира обнова на епидермисот. Овој нежен пилинг ја изедначува текстурата на кожата и го стимулира нејзиниот природен сјај. Содржи д-пантенол кој ја смирува кожата. Ексклузивниот Fluidactiv™ патент биолошки го регулира квалитетот на себумот и спречува запушување на порите. Одлчна подносливост. Дерматолошки тестирано.

Употреба: Нанесете на чиста и сува кожа, секоја вечер во тек на еден месец. Нанесете на цело лице. Масирајте со кружни движења. Оставете да делува во текот на ноќта и измијте наутро.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com