18.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Академик Фити: Историјата да остане посебен предмет

Најчитани вести

Историја треба да остане и да се изучува како посебен предмет кој смета академик Таки Фити кој денеска имаше средба со министерката за образование , Мила Царовска.

„Има лоша коинциденција кога се обзнани и политичкиот амбиент. Некако се поврза целиот концепт со состојбите и проблемите што ги имаме со соседна Бугарија и она инсистирање во концептот за интегрирање предмети се сфати како бришење на предмети, конкретно на историјата, и некако се дефокусира суштината на расправата. Иако тоа прашање на интегрирање не е незначајно, и ние дадодвме свои сугестии.

Мислиме дека треба да бидеме многу претпазливи, особено кога станува збор за историјата.

Ние имаме проблеми со национална историја во мултиетничка земја, но лично мислам дека може историјата да си остане како посебна наука или да се најде креативно решение кое нема да ја наруши суштината на концептот, но исто така ќе придонесе за национален консензус околу овие прашања.

Нема укинување предмти, особено не на историјата“, вели академик Фити според кој ова е негов став, но не и на МАНУ.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com