32.8 C
Skopje
Friday, July 1, 2022

Администрацијата на САД одобри продажба на воена опрема на Тајван

Најчитани вести

Американскиот Стејт Департмент ја одобри продажбата на воена опрема на Тајван вредна 2,2 милијарди долари. Портпаролот на кинеското министерство за надворешни работи Генег Шунаг ги повика САД да ја откажат продажбата. Кабинетот на тајванскиот претседател изрази благодарност до САД.

“Тајван ќе ги забрза инвестициите во одбраната и ќе продолжи да ги продлабочува безбедносните врски со САД и земјите со слични идеи”, изјави портпаролот на претседателот Чанг Тун-хан во изјавата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com