Home » Адел доминантна на BRITS Awards, наградата му ја посвети на поранешниот сопруг

Адел доминантна на BRITS Awards, наградата му ја посвети на поранешниот сопруг

by Журнал.мк

Тоа беше првото издание на Британските годишни награди, кои се доделуваа од 1977 година, со кои се укинаа родовите поделби и се воведоа категории за Уметник на годината и Меѓународен уметник на годината, наместо претходните категории во кои беа избрани најдобрите во машка и женска категорија. .

На овогодинешното доделување доминираше Адел, која ги освои првите три награди. „Кралица на BRITS Awards “, како што ја нарече водителот Мо Гилиган, ја освои наградата за албум на годината, за изведувач на годината и за песна на годината Easy on Me.

„Би сакала да ја посветам оваа награда на мојот син и на Сајмон, неговиот татко. Овој албум беше целото наше патување, не само мое“, рече Адел низ солзи, мислејќи на нејзиниот поранешен сопруг Сајмон Конецки.

И покрај тоа што беше објавен во ноември, четвртиот студиски албум на Адел беше најпродаваниот албум во Обединетото Кралство во 2021 година, со повеќе од 600.000 копии за само шест недели. Адел неодамна изјави дека снимила албум за да му го објасни својот развод на нејзиниот син.

„Многу сум горда на себе што се држев до моето оружје и објавив албум што беше за нешто што беше толку лично “, додаде таа. Адел ја доби и наградата за уметник на годината, која сега вклучува уметници од сите полови. Номинирани беа и Малите Симз и Дејв, Ед Ширан и Сем Фендер.

Меѓу другите победници беше рок групата Wolf Alice, која ја освои наградата за најдобра група, додека раперот Little Simz беше прогласен за најдобар нов изведувач. Ширан беше прогласен за текстописец на годината.

Американските пејачки Били Ајлиш и Оливија Родриго ги добија наградите за најдобар интернационален изведувач и меѓународна песна за Good 4 U. Наградата за најдобра меѓународна група ја освои американското R&B дуо Silk Sonic, составено од пејачот Бруно Марс и раперот и пејач Андерсон Паак.

Воведувајќи низа музички стилови, оваа година беа воведени нови жанровски награди, при што Сем Фендер ја освои наградата за најдобра алтернатива / рок и Дејв за најдобра хип-хоп / грајм / рап. Пејачката Дуа Липа ја доби наградата за најдобра поп/R’n’B изведба, додека Беки Хил ја доби наградата за најдобра танчерска изведба.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More