29.8 C
Skopje
Wednesday, June 29, 2022

Адвокат од Тетово ја поднел иницијативата, Уставниот суд ја „оживува“ амнестијата на Иванов

Најчитани вести

Адвокатот Зоран Стојановски од Тетово е подносителот на иницијативата за оценување на членот 11-а од Законот за помилување од 2016 година. Стојановски иницијативата ја поднел пред три и пол години веднаш по амнестијата на поранешниот Претседател Ѓорѓе Иванов за 56 функционери и зачуден е зошто дури сега највисокиот суд донел одлука да ја разгледува.

„Немам одговор на ова прашање. Тоа го знае само Уставниот суд“, рече адвокатот Стојановски за ИРЛ.

Стојановски тврди дека симптоматично е тоа што до Уставниот суд во 2016 година поднел пет иницијативи за разгледување на уставноста. Тоа се: Одлуката за распуштање на Собранието, Законот за СЈО, Законот за одликувања и признанија. А, воедно поднел иницијатива за оценување на уставноста на одлуката за помилување донесена од Претседателот Ѓорѓе Иванов, а потоа и за одлуката за поништување на помилувањата. Но, на последната седница на судот во средата, судиите поведоа постапка само за членот 11 а од Законот за помилување кој овозможува претседателот на државата да повлече веќе донесена одлука за помилување.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com