Home » Агенти на ФБИ го убиле човекот кој му се заканувал на Бајден

Агенти на ФБИ го убиле човекот кој му се заканувал на Бајден

by Журнал.мк

Агенти на ФБИ застрелале и убиле маж од Јута додека се обидувале да го уапсат поради насилни закани кон претседателот Џо Бајден и њујоршкиот окружен обвинител кој го гони поранешниот претседател Доналд Трамп во врска со тајните плаќања, објави NBC News.

Истиот човек,Крег Делеу Робертсон, наводно им се заканувал и на многу други политичари.

Судските документи велат дека ФБИ го опишал Робертсон како белец „приближно 70-75 години“ кој бил следен и кој „носел темен костум, бела кошула, црвена вратоврска и разнобојна (најверојатно камуфлажа) капа со зборот СКИТНИК на предната страна“.

Робертсон беше застрелан и убиен од најмалку еден агент на ФБИ во 6:15 часот во Прово, околу 12 часа пред Бајден да пристигне во Солт Лејк Сити во државна посета. Нема повредени агенти.

Во понеделникот, Робертсон, наводно, ја упатил заканата во врска со патувањето на Бајден во Јута, велејќи дека треба да ја подготви својата маскирна опрема и снајперската пушка.

„Инцидентот започна кога специјалните агенти се обидоа да издадат налог за апсење и претрес на дом“, се вели во соопштението на ФБИ.

Покрај Бајден, Робертсон, наводно, се заканувал дека ќе пука во Менхетен, кон Алвин Брег Џуниор, кој го обвини Трамп за фалсификување деловни записи поврзани со исплата на порно ѕвездата Сторми Даниелс во 2016 година за да молчи за нејзината наводна сексуална врска со Трамп една деценија порано.

„ФБИ многу сериозно ги сфаќа сите инциденти со пукање во кои се вклучени наши агенти или членови на работната група. Во согласност со политиката на ФБИ, инцидентот со пукањето е под контрола на нашиот истражен оддел. Бидејќи истрагата е во тек, не можеме да откриеме други детали“ се вели во соопштението на ФБИ.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More