17.8 C
Skopje
Tuesday, June 15, 2021

Превенција и третман на кариес и воспалени непца

0
Сите ја знаеме важноста од одржувањето на соодветна орална хигиена и бенефитите кои истата ни...

ШТО Е ИНТЕРДЕНТАЛНО ЧЕТКАЊЕ?

0
Кариесот и воспалението на непцата најчесто започнуваат во просторот помеѓу два заба (интердентален простор), па...

Атлас и главоболката

0
Атлас (C1) е најгорниот (прв) вратен прешлен на ‘рбетниот столб. Тој е наречен според Атлас...

Научниците откриваат дека имунитетот на коронавирус може да трае со години

0
Според две нови студии, имунитетот кон коронавирусот трае најмалку една година, можеби цел живот, подобрувајќи...

Дали сакате да го ЗГОЛЕМИТЕ БРОЈОТ НА АНТИТЕЛА? Оваа активност ќе го подобри вашиот ИМУНИТЕТ!

0
Врз основа на шест одделни студии во кои учествувале повеќе од половина милион учесници, се...

Лекарите ги коментираа митовите на социјалните мрежи за вакцината против ковид

0
Со сите митови споделени од групи на социјалните мрежи, оној дека вакцината ќе предизвика неплодност,...

Престанете да се ГРИЖИТЕ: Си нанесувате штета самите на себе, ментално, но и физички

0
Поради прекумерна напнатост и стрес, имунитетот ослабува, а организмот станува подложен на болести Прекумерната грижа остава...

СЗО: Варијантите на коронавирусот добија нови имиња – алфа, бета, делта

0
СЗО одлучи варијантите на коронавирусот да ги именува со буквите од грчката азбука во обид...

Вашата возраст открива во кое време од денот сте најмногу нервозни

0
Психолозите го нарекуваат 7 часот наутро „стресен час“ за луѓето во дваесеттите години. Причината за...

Медицински феномен: Што се тоа супер-антитела и како тие го неутрализираат Ковидот?

0
Ова е случај со многу мал број луѓе во Светот. Во јули, менаџерот за комуникации од...

Дали знаевте дека една чаша ТОПЛА СОЛЕНА ВОДА го ослободува телото од токсини? Еве како се подготвува и консумира

0
Редовното консумирање солена вода пред првиот оброк во денот трајно го чисти организмот од штетните...

Апсолутно критично : Неопходно е да се одреди потеклото на Короната за да се избегне Ковид 32

0
Истрагата за потеклото на Ковид 19 е „апсолутно критична“ доколку сакаме да спречиме понатамошни пандемии...

ВЕ МАЧИ АЛЕРГИСКИ РИНИТИС ИЛИ КОНЈУКТИВИТИС? Имаме решение

0
Идеална комбинација за превенција и помош при алергија. Aqua Maris® 4 Allergy спрејот за нос содржи природна...

НИВ НИШТО НЕ МОЖЕ ДА ГИ ИЗВАДИ ОД ТАКТ: Десет главни карактеристики на МЕНТАЛНО СИЛНИТЕ ЛУЃЕ!

0
Скоро сите од нашето општество ја имаме таа една личност која секогаш ја споменуваме како...

ЕВЕ КАДЕ ТЕЛОТО ГО КРИЕ МЕНТАЛНОТО СТРАДАЊЕ: Ако сте депресивни, тажни или под стрес, ОВОЈ дел од телото обично ве боли!

0
Во овој текст ќе ја претставиме причината за психосоматските нарушувања, која ја откри Лесли Лекрон. Ситуации...

Анемија, крвен притисок, депресија… 5 причини поради кои треба да го јадете ова тропско овошје

0
Бананите содржат три природни шеќери – сахароза, фруктоза и гликоза кои во комбинација со растителните...

Сакате да ослабнете? Еве колку храна можат да консумираат жените за време на ДИЕТАТА

0
За време на диетата, мора да обрнеме внимание на количината храна што ја јадеме, без...

ГОЛЕМО ОТКРИТИЕ: Научниците објаснија зошто некои вакцини прават ТРОМБОВИ ВО КРВТА и тврдат дека знаат како да ги спречат

0
Научниците од универзитетот Гете во Франкфурт тврдат дека конечно ја утврдиле причината за појава на...

Лошите антитела го разоруваат организмот во тешките случаи на инфекции со Ковид 19

0
Развојот на антитела кон вирусот САРС-КоВ-2 е голема долгорочна надеж за научниците и здравствената професија...

ЕДЕН СИМПТОМ ВО УСНАТА ШУПЛИНА МОЖЕ ДА БИДЕ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА ИДЕН СРЦЕВ УДАР: Дали сте го забележале ова?

0
Постои врска помеѓу проблемите со усната шуплина и кардиоваскуларното здравје Постојат многу фактори на ризик кои...