19.8 C
Skopje
Tuesday, July 5, 2022

Автомобил на турски дипломат запален од напаѓачи во Грција

Најчитани вести

Неидентификувана група напаѓачи го запалила автомобилот на еден турски конзулат вработен во Солун, соопшти полицијата. Никој не е повреден во нападот за кој е отворена истрага, пренесува РТ.

На видеото се гледа паркиран автомобил во пламен додека пожарникарите работат на гаснење на пожарот. По гаснењето на огнот, било забележано огромно оштетување на задниот дел на возилото.

За инцидентот што се случи денеска во раните утрински часови сè уште нема приведено ниеден осомничен. Иако мотивот за нападот останува нејасен, веројатно е дека подметнувањето на пожарот е мотивирано од повеќедеценискиот спор меѓу Атина и Анкара за Кипар. Територијалниот спор е влошен со неодамнешниот договор меѓу Турција и Либија за поморските граници за кој Грција смета дека е кршење на нејзините суверени права.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com