-0.2 C
Skopje
Monday, February 6, 2023

Австрискиот претседател ја критикува владата за блокирање на влезот на Романија и Бугарија во Шенген

Најчитани вести

Австрискиот претседател Александар Ван дер Белен изјави во петокот дека жали поради одлуката на австриската влада да ги блокира Романија и Бугарија да се приклучат на отворената европска Шенген зона. „Вистина е дека Австрија е во тешка ситуација поради многу високиот број баратели на азил. Но, блокадата на Шенген не придонесува за решение“, напиша тој на Твитер. Ван дер Белен изрази надеж дека наскоро ќе се најде решение преку дијалог со партнерите од Европската унија. Министерот за внатрешни работи на Бугарија, Иван Демерџиев чија земја не доби зелено светло за влез во Шенген, потврди дека причината поради која неговата земја и Романија не биле примени е мигрантската криза.

Австрија беше најмногу против приемот на Бугарија и Романија во безграничната европска зона. „Австрија нема јасни податоци од каде доаѓаат овие мигранти. Нашето гледиште и гледна точка на Европската комисија е дека најголем дел од илегалните мигранти доаѓаат од Србија поради безвизниот режим“, рече Демерџиев. Романија и Бугарија чекаат да бидат дел од Шенген зоната од 2011 година. Минатиот месец Европската комисија донесе одлука дека Хрватска, како и Бугарија и Романија ги исполнуваат техничките критериуми за приклучување, а за нивно членство гласаше и Европскиот парламент.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести