1.8 C
Skopje
Friday, January 27, 2023

Австрискиот координатор за вакцинација се повлече по барање на Аншобер

Најчитани вести

Австрискиот министер за здравство Рудолф Аншобер побара повлекување на координаторот за вакцинација Клеменс Мартин Оер, поради грешки при набавката на вакцините, што тој го стори.

Аншобер призна дека неговото министерство згрешило во набавката на вакцините.

Министерот му препорача на Оер да си даде оставка бидејќи не го информирал за можностите за набавка на дополнителни дози вакцини на „Бионтек-Фајзер“, а тој тоа го прифати.

Со тоа, Аншобер реагираше на притисокот на кој беше изложен во изминатите денови, додека беше на боледување.

Тој е обвинет дека министерството се откажало од нарачување дополнителни дози на вакцини.

Поголемиот коалициски партнер, Народната партија (ОВП), побара суспензија на Оер, но Аншобер рече дека неговите грешки не биле доволни за да го смени.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести