Home » Австралија ја затвори амбасадата во Украина, на дипломатите им наложи да ја напуштат земјата

Австралија ја затвори амбасадата во Украина, на дипломатите им наложи да ја напуштат земјата

by Журнал.мк

Австралија времено ги суспендира активностите на својата амбасада во западниот украински град Лавов „поради зголемениот ризик“, изјави денеска австралиската министерка за надворешни работи, Марис Пејн.

Австралија на 13 февруари времено ги суспендираше своите активности на амбасадата во украинскиот главен град Киев, а потоа ги пресели своите операции во привремена канцеларија во Лавов.

Во изјавата, Пејн наведе дека австралиската Влада им наложила на австралиските дипломати да ја напуштат Украина и ги повика сите свои државјани „веднаш“ да ја напуштат земјата. Таа додаде дека австралиски официјални лица има во источна Полска и Романија за да им помогнат на австралиските граѓани кои сакаат да ја напуштат Украина.

Министерката, исто така, го осуди официјалното признавање од страна на Москва на двете сепаратистички области во регионот Донбас во источна Украина.

Пејн нагласи дека австралиската Влада е во координација со САД, Велика Британија, Европската унија и другите влади во светот околу евентуалната агресијата на Русија врз Украина.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More