18.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Австралија ја доби првата пратка вакцини против Ковид-19 на „Фајзер“

Најчитани вести

Австралија следната недела ќе почне со вакцинирање на своето население против Ковид-19, откако денеска ја доби својата прва пратка вакцини од американската компанија „Фајзер“.

Владата соопшти дека над 142.000 дози пристигнале на пристаништето во Сиднеј. Меѓу првите вакцинирани на 22 февруари ќе бидат медицински лица, жители на домови за стари лица и вработени во хотели-карантин.

Австралискиот премиер Скот Морисон исто така ќе биде меѓу првите што ќе бидат вакцинирани во обид да ја зајакне довербата на јавноста во програмата.

Австралија одлучи да не ја забрза постапката за одобрување на вакцината со цел да се зголеми довербата на луѓето во безбедноста на вакцината на Фајзер.

Досега таа вакцина е единствената одобрена за употреба во државата. Националниот регулатор се очекува да ја одобри и вакцината на АстраЗенека.

Австралиските власти се согласија државата да добие 20 милиони дози вакцина Фајзер и да прими или произведе 53,8 милиони дози од вакцината на АстраЗенека.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com