24.8 C
Skopje
Tuesday, May 24, 2022

Австралиски научници открија необичен објект кој се движи во Млечниот Пат

Најчитани вести

Австралиски научници тврдат дека откриле непознат објект, каков што досега е невиден, а кој се движи во Млечниот Пат, пренесе BBC.

Овој објект нема сличности со ништо што досега им е познато на научниците. Првин е откриен од студент кој користел телескоп и нова техника која самиот ја развил, а бил дел од тимот предводен од астрофизичарката Наташа Харли Вокер од Универзитетот Кертин во Австралија.

Во вселената често се документираат објекти кои пулсираат, се вклучуваат и исклучуваат, но не се случува често објект да пулсира на секои 18 минути.

„Ова е нешто сосема неочекувано, па дури и морничаво за астрономите, бидејќи не е познато дека нешто на небото функционира така“, стои во соопштението на Меѓународниот центар за истражување на радиоастрономија во склоп на Универзитетот.

Објектот е оддалечен 4.000 светлосни години од Земјата, изразито е светол и има исклучително силно магнетно поле.

Теориите за тоа што би можел да биде објектот вклучуваат неутронска ѕвезда или „бело џуџе“- термин кој се користи за остатоци од колабирана ѕвезда.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com