33.8 C
Skopje
Tuesday, August 3, 2021

Австралискиот Парламент изгласа измени на спорниот закон за медиумите и дигиталните платформи

Најчитани вести

Парламентот на Австралија изгласа измените на спорниот закон според кој дигиталните платформи треба да им плаќа на медиумите за пренесување на нивната содржина.

Австралиската Влада претходно предложи четири амандмани на спорниот закон.

Фејсбук минатата недела ги блокираше сите содржини со вести и неколку профили на австралиската Влада и на Министерството за вонредни ситуации.

Но, по преговорите меѓу австралискиот министер за финансии Џорџ министерот Фриденберг и извршниот директор на Фејсбук, Марк Закерберг е постигнат договор со соодветни отстапки.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести