17.8 C
Skopje
Saturday, October 1, 2022

Авион се запали при полетување, сите патници и членови на екипажот се евакуирани

Најчитани вести

На аеродромот во Чонгкинг, Кина, се случи драма кога авион се запали при полетување. Кинеската „Тибет ерлајнс“ соопшти дека сите патници и членови на екипажот се евакуирани и дека никој не загинал, пренесе Ројтерс.

Во авионот имало 113 патници и девет членови на екипажот, а пријавени се само полесни повреди, соопшти Тибет ерлајнс.

Според Ројтерс, пилотите престанале да полетуваат според процедурите откако доживеале абнормалност, се вели во соопштението на CAAC, што довело до гребнатини на моторот и пожар откако авионот излетал од пистата.

Плановите за итни случаи се активирани и инспекторите се упатиле на местото на настанот, додаде воздухопловното регулаторно тело.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com