21.8 C
Skopje
Wednesday, August 10, 2022

Авион принудно слета во Украина, четворица загинати

Најчитани вести

Четири лица загинаа кога авион Антонов АН-12 слета во Украина, соопшти Министерството за инфраструктура. Транспортниот авион АН-12 морал итно да слета во близина на градот Лавов бидејќи му снемало гориво.

Според првичните информации, четири лица загинале при принудното слетување на авионот во близина на аеродромот, напиша украинскиот министер за инфраструктура Владислав Криклиј на својот профил на „Фејсбук“.

Во соопштението на итната служба се вели дека советски авион со четири мотори исчезнал од радарот утрово во 6.10 часот, на 13,7 километри од аеродромот.

Еден член на екипажот на авионот ја повикал итната служба 19 минути подоцна, велејќи дека авионот принудно слетал на оддалеченост од еден и пол километар од аеродромот во Лавов. Во авионот имало седум членови на екипажот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com