22.8 C
Skopje
Sunday, July 25, 2021

Абас ги одложи палестинските избори

Најчитани вести

Палестинскиот претседател Махмуд Абас ги одложи првите палестински избори после 15 години, наведувајќи го како причина спорот со Израел околу гласањето во источен Ерусалим.

– Одлучивме да ги одложиме изборите сè додека не се гарантира учеството на нашиот народ во Ерусалим, рече Абас во говор емитуван на палестинската телевизија.

Абас ја објави одлуката за одложување на изборите по полноќ.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести