19.8 C
Skopje
Wednesday, September 28, 2022

Абазовиќ: Одговорот од партијата СНП го чекаме до недела

Најчитани вести

Мандатарот за состав на црногорската Влада, Дритан Абазовиќ од движењето УРА, изјави дека очекува од партијата на србите СНП до недела да одлучи дали ќе биде дел од новата влада.

Тој рече дека иако СНП до тогаш не донесе одлука, не е сè готово и оти ќе има простор за таа партија бидејќи, како што рече, важно е да има европско мнозинство кое ќе ги деблокира процесите.

Како што рече Абазовиќ, приказната за рехабилитацијата на ДПС е неоснована.

Тој наведе дека граѓаните треба да ги почекаат изборите во Беране, Улцињ и уште 10 општини, а потоа да се види дали ДПС се враќа.

Тој изјави и дека во овој момент е изнуден концептот за малцинска влада.

– СНП нема ништо против концептот, туку им треба одлука од партиските органи. Ќе разговараме со пратениците на ПзП и Миодраг Лекиќ. Секој нека одлучи што е најдобро. Ние ќе ја водиме нашата политика автономно, изјави Абазовиќ за ТВ Вијести.

Тој вели дека СНП е важна во контекст на создавање мнозинство за деблокирање на процесот и создавање европско мнозинство.

– Очекуваме одлука за три дена. Не значи дека вратите им се затворени ако не го направат тоа, повтори Абазовиќ.

Абазовиќ рече дека новата влада најверојатно ќе има од 16 до 18 ресори, а негова идеја е да формира министерство за европски прашања. Тој рече и дека бројот на ресорите зависи од бројот на субјекти кои ќе ја формираат новата влада.

– Црна Гора мора да оди напред, заклучи тој.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com