3.8 C
Skopje
Tuesday, November 30, 2021

АА ќе ги продолжи преговорите со другите партии за ново парламентарно мнозинство

Најчитани вести

Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ и Алијанса за Албанците Христијан Мицкоски и Зијадин Села на заедничка средба  ја потврдија заемната поддршка во вториот круг oд локалните избори за општините за кои имале договор за првиот круг.

„Централното претседателство едногласно ги назначи претседателот и потесното претседателство како одговорни за да ги продолжат преговорите со другите партии и пратеници на помалите партии коишто покажале спремност да бидат дел од новото парламентарно мнозинство, коешто мнозинство понатаму ќе го избере и новиот состав на Владата. Деталите од овие состаноци ќе бидат објавени во наредните денови“, соопштија од АА.

Во соопштението на Алијанса за Албанците по средбата, се вели дека нивната коалиција со Алтернатива е стабилна и дека заеднички се работи на создавање  ново парламентарно мнозинство во многу краток период.

Функционери на владејачките ДУИ и Беса вчера изразија подготвеност во владејачката коалиција да влезе Алтернатива на Африм Гаши, која партиципира со четворица пратеници во 12-члената парламентарна група со Алијансата за Албанците.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com